Усі новини

Чому не варто спалювати сухе листя та траву

З року в рік люди у яких наявні присадибні ділянки традиційно восени на навесні згрібають суху траву та опале листя й спалюють їх, не задумуючись над тим, якого шкідливого впливу це завдає навколишньому середовищу та стану здоров’я населення.

Шкідливість, а в деяких випадках небезпека полягає в наступному:

  • під час спалювання – в об’єкти зовнішнього середовища (повітря, вода, грунт) виділяються такі токсичні хімічні сполуки як: оксид вуглецю (чадний газ) – уражає систему кровообігу; важкі метали, бензопірени – володіють канцерогенними властивостями та провокують злоякісні новоутворення; оксид азоту (NO) – подразнює слизові оболонки очей та дихальні шляхи;
  • забруднене повітря пилом й димом провокує алергію та серцево-судинні захворювання;
  • гинуть ґрунтоутворюючі комахи та сапрофітні мікроорганізми, які забезпечують самоочищення грунту;
  • при спалюванні утворюється зола, яка не є являється корисним добривом;
  • вогонь пошкоджує кору дерев і кущів;
  • знижується родючість грунту через знищення комах й різноманітних рослин;
  • зникнення певних видів тварин й руйнація кладки та гнізд птахів;
  • існує велика загроза перекидання полум’я вогню на житлові будинки чи інші господарські угіддя;
  • через викид парникових газів, які утворюються під час спалювання, відбувається зміна клімату;
  • дим, особливо в туманні дні утворює смог, який значно погіршує видимість на автошляхах, що призводить до значного зростання дорожньо-транспортних пригод;
  • і на кінець, порушується конституційне право кожного громадянина України (Стаття 50. Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди).

Пам’ятайте! Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення самовільне випалювання рослинності або її залишків тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Яка альтернатива спалюванню опалого листя та сухої трави без шкоди для здоров’я та довкілля?

Компостування.

На присадибній ділянці викопайте яму та складайте в неї сухе листя та траву і помірно зволожуйте. Щоб отримати максимальну користь, перекладайте шарами листя з перегноєм або звичайним ґрунтом. Спочатку — товстий шар із подрібненого опалого листя, трави (20-30 см), потім перегній і так далі. Через 1-2 роки отримаєте якісний та натуральний компост.

Мульчування.

Для виготовлення мульчі подрібнюйте опале листя, суху траву. Мульчу можна використовувати для того, щоб захистити дерева, кущі від надмірного сонячного випромінювання влітку та морозів – взимку. Крім того, мульча збагачує кореневу систему рослин поживними сполуками, утримує та зберігає вологу у ґрунті, зменшує ймовірність появи бур’янів.

Такі прості альтернативи ‒ це можливість припинити згубний вплив спалювання, як бомби уповільненої дії на здоров’я та довкілля.

 

Поділитися:
Знайти