Захворюваність на гарячку Західного Нілу

За повідомленням Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» впродовж липня та частини серпня поточного року зростає захворюваність на гарячку Західного Нілу на території окремих регіонів України (Київська та Полтавська області, м. Київ).

На території України найбільша кількість зареєстрованих випадків гарячки Західного Нілу спостерігалась в 2018 та 2019 роках (20 випадків та 26 випадків аналогічно). За останні 9 років було зареєстровано 89 таких випадків. Випадки частіше реєструвались в Полтавській області, рідше в Київській та Запорізькій областях. Протягом поточного року, станом на 15.08.2024, зареєстровано 19 випадків гарячки Західного Нілу.

Гарячка Західного Нілу належить до групи природно-осередкових зооантропонозних арбовірусних особливо небезпечних інфекцій з трансмісивним механізмом передачі, яку спричиняє вірус роду Flavivirus родини Flaviviridae

Інфікована людина не заразна. Головним джерелом та резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є 17 видів переважно перелітних птахів, які у крові мають високі концентрації вірусу, а він циркулює в них до 2 тижнів. Резервуаром також можуть бути деякі дрібні ссавці, гризуни, кажани.

Переносники захворювання — численні види комарів, які інфікуються під час харчування кров’ю інфікованих птахів. Під час укусів комарів вірус може потрапляти в організм людей і тварин, де він здатний розмножуватися і призводити до хвороби.

Сприйнятливість людини є висока. Групами ризику інфікування вірусом в осередках сільського типу є сукупне населення, особливо особи, які проживають біля водних об’єктів, працівники тваринницьких господарств і птахоферм. В осередках міського типу – мешканці будинків з підтопленими підвальними приміщеннями. До груп ризику належать також мисливці, лісники, туристи, військовослужбовці, які перебувають у польових умовах у мирний час або при веденні бойових дій на території природних осередків. Існують і групи медичного ризику, до яких належать реципієнти препаратів крові, органів, тканин і клітин, працівники лабораторій, новонароджені діти від інфікованих матерів.

Симптоми гарячки Західного Нілу

У більшості людей інфекція протікає безсимптомно, проте у 20% хворих розвивається грипоподібні захворювання, що характеризується різким підвищенням температури, головним болем, болем у горлі, м’язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Можуть бути також висипання на тілі, збільшення печінки та селезінки, ураження нервової системи — менінгіт, енцефаліт, ознаки ураження головного мозку (розлади свідомості, парези, паралічі).

Профілактика гарячки Західного Нілу

Щоб уберегтися від гарячки Західного Нілу, в ендемічних регіонах проводять комплексні заходи, направлені на зниження чисельності комарів (осушення боліт тощо).

Для індивідуальної профілактики застосовують захисний одяг, сітки на вікнах, репеленти. Специфічного лікування хвороби не існує. Вакцина для запобігання захворюванню людей не розроблена.

Знайти