У Чернівецькій області у травні 2024 року зареєстрований випадок захворювання на ботулізм у побуті. Фахівцями ДУ «Чернівецький ОЦКПХ МОЗ» проведено епідеміологічне розслідування даного випадку та встановлено, що захворіла жителька Чернівецького району, причиною захворювання стало вживання м’ясної консерви домашнього приготування.
В Україні за 2023 рік зареєстровано 74 осередки ботулізму, внаслідок яких захворіли 85 людей, з них 4 дитини. П’ять випадків стали летальними. Понад половина хворих (57,1%) захворіли через вживання консервованих продуктів, решта — через в’ялену або сушену рибу домашнього приготування.
Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсико-інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікробами групи клостридій Clostridium botulinum. Ці мікроби у великій кількості присутні в грунті та в мулі річок та озер, куди потрапляють з фекаліями тварин. В несприятливих умовах мікроби переходять в спорову форму та можуть виживати при низьких температурах тривалий період. Спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин. Харчові продукти, забруднені цими мікробами і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм. Збудник розмножується в анаеробному середовищі (середовищі, в якому немає або недостатньо кисню, наприклад, в банці з консервою), при цьому виділяється ботулінічний токсин. Ботулотоксин – одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі.
Найчастіше Clostridium botulinum можна виявити в продуктах домашнього приготування: солоній і копченій рибі, м’ясній тушонці, коннсервованих грибах і овочах.
Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:
•в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
•м’ясних та грибних консервів;
•консервів домашнього виробництва;
•якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
•якщо сумніваєтесь у якості продуктів.
Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше).
Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.
Симптоми ботулізму:
•порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
•сильно виражена сухість у роті;
•важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
•підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
•запаморочення;
•короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
•ураження м’язів шиї та кінцівок.
Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.
Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину (синоніми: сироватка, імуноглобулін).
При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря. Тільки кваліфікована допомога в умовах стаціонару з введенням ботулінічного антитоксину врятує вам життя.